KIS GYÁRI SAJTÓTÖRTÉNET
A kohászati kombinát építkezésének első sajtóterméke a Dunai Vasmű Építője volt, amely kezdetben az üzemi és a városi lap funkcióját egyaránt betöltötte. Az 1950. december 21-én megjelenő első lapszám négy oldal terjedelemben látott napvilágot – olvasható Szilágyi Irénnek az újság első ötven évét kutató tanulmányában, amelyet a Dunaferr műszaki-gazdasági folyóirata 1999-ben közölt.
A szerkesztőség az Ady Endre utcában volt egy lakásban, akkori számozása szerint a 7. Kockában. A hetenként megjelenő újságot Budapesten, a Szikra Lapnyomdában készítették. Korabeli vélemények szerint színes, érdekes, a problémákat felvető, és a kérdéseket megválaszoló újságot vehetett kezébe az olvasó.
A város és a lap életében az első jelentősebb változás 1951. március 27-én történt, amikor a települést városi rangra emelték. Az építés előrehaladtával differenciálódtak a feladatok, s ezzel párhuzamosan az igények is az újsággal szemben. Előtérbe kerültek a termelési feladatok, de az együttélés, a városi lét problémái is. Ez lehetett a döntő oka, hogy a lap kettévált. 1954. november 12-én megjelent a hetente két alkalommal utcára kerülő Sztálinváros – a városi lap –, s hosszabb szünet után, 1955. szeptember 15-én a Sztálin Vasmű Híradó, az üzemi lap is, havonta egyszer. A Sztálin Vasmű Híradó két utolsó száma 1956. szeptember 22-én és október 20-án már Vasmű címmel jött ki a nyomdából. Váltás történt a felelős szerkesztői beosztásban, megújult a forma, és a tartalom megreformálására is kísérletet tettek, ám az új lap mindössze két megjelenést ért meg a forradalom kitörése miatt. Egy évi szünet után, 1957. október 24-én új korszakba lépett az újság: megjelent az Üst első száma. A havi egyszeri kiadás kéthetire sűrűsödött, a terjedelem 1962-ig négy, majd ettől kezdve nyolc oldal volt, A3-as formátumban. A lap írásában egyaránt tollat fogott a főosztályvezető, az előmunkás, a szocialistabrigád-vezető, az üzemi kultúros és a futballedző. Az Üst újságírói viszont helyet kaptak a párt, a KISZ, a szakszervezet különböző testületi ülésein, gazdasági tanácskozásokon, fórumokon.
Az országban zajló politikai és gazdasági rendszerváltás természetesen Dunaújvárost és a Dunai Vasműt is elérte. Szükségessé vált egy újabb formai és tartalmi megújulás a vállalati lapnál is. Kezdődött a névvel, az Üst elnevezést az új név, a Dunaferr hetilap váltotta fel. Megkezdődött a lapnak a PR egyik leghatékonyabb eszközeként való tudatos alkalmazása. Az újság a hajdani pártbizottsági, majd szakszervezeti orgánumból – a dolgozók lapjából – a vállalatvezetés belső és külső kommunikációs stratégiájának eszközévé vált.
A lap kiadására a Dunaferr Rt. 1991-ben korlátolt felelősségű társaságot alapított Dunatáj Kiadói Kft. néven. Stossek Mátyás volt az első felelős szerkesztő, aki pályázat útján nyerte el megbízatását. A vállalat alapításának fél évszázados jubileumának évében, 2000-ben egy igényes küllemű, korszerű tartalmú hetilapot vehetett kezébe az olvasó – egy elhivatott, hozzáértő szerkesztőségi stáb munkájának gyümölcsét. 2012 decemberében történt az újabb változás a lapkiadásban, azóta havi megjelenésű magazinként vehetik kézbe az olvasók a vállalati újságot.
A lap fennállásának legközelebbi kerek évfordulója felvetheti egy emléktábla elhelyezésének gondolatát az Ady Endre utcai első szerkesztőség helyén.
Sz. T.
A lap egymást váltó felelős-, majd főszerkesztői: Lesztinger Ferenc, Lombos Ferenc, Fürjes János, Koltai Ede, Méry György, Hiller István, Háder László, Zelei Béla, ismét Háder László, Stossek Mátyás, Szente Tünde, Eördögh Bertalan, Várkonyi Zsolt, Szilágyi Irén.